IMG-LOGO
ICON
ICON 0
IMG-BLOG

Düğünü Ertelenen Gelinlere Altın Öneriler

Biliyoruz en önemli gününüz, heyecanla buna hazırlanıyorsunuz, belki gelinliğiniz askıda bekliyordu, belki de tam o heyecanlı organizasyon dönemine girmek üzereydiniz. Global çapta birçok sektörü etkileyen Covid-19 şüphesiz en çok düğün sektörünü etkiledi.

Nikah salonları 1 Temmuzda açılıyor. İç İşleri Bakanlığı “Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu genelgesini yayınladı. 15 Haziran 2020 itibari ile uygulamaya geçecek olan kararları, yeni düğünlerin nasıl olacağını ve sana önerilerimizi bu yazıda bir araya getirdik.

Heyecanlı ve zorlu olabilecek düğün planlama sürecini belki de ikinci defa yaşayacak olan gelinler için All About Bride düğün planlayıcısı ve bu yazımız biraz yardımcı olur diye umuyoruz.


Pandemi dolayısı ile Nikah Merasimlerinde Alınan Tedbirler
 


1- Nikahlar mümkün olduğu kadar açık havada yapılacak ve kısa süreli olacak.

2- Nikah sırasında gelin, damat ve memur dahil herkes için maske takmak zorunlu olacak. İşletme sahipleri mekanlarda herkese maske sağlamak ve yedek bulundurmakla yükümlü olacak. Misafirlere girişte maske dağıtılacak. 

3- Misafirlere girişlerde ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 derecenin üzerinde olanlar en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. 

4- Düğün mekanlarında girişlerde, ortak kullanım alanlarında ve masalarda el antiseptiği ve dezenfektan bulundurulacak. 

5- Misafirlerin oturma düzeni, masalar arasında en az 1,5 metre ve sandalyeler arası en az 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. 

6- Karşılama, uğurlama ve benzeri merasimler sırasında tokalaşma ve fotoğraf çekimi yapılamayacak. 

7- Düğünlerde gelin ve damat hariç halay çekimi yasak olacak. Dans etmek yasak olacak.

 

Düğünü Ertelenen Gelinlere Öneriler

1-  Moralinizi yüksek tutun !

Gelinler! Herşeyden önce moralinizi yüksek tutun. Evet, bu sizin uzun süredir detayları ile hayal ettiğiniz gündü ancak çok olağanüstü bir durum yaşanıyor. Bu süreçte sevdiklerinizi ve kendinizi konunun stresi ile üzmemeniz çok önemli. Unutmayın ki Corona bitecek ancak evliliğiniz bir ömür sürecek. 

2-  Ödemeleriniz yapıldıysa işletme sahipleri ile görüşün.

Özellikle düğün yapmayı planladığınız mekanın işletmecileri ile konuşun. Sözleşmeniz doğrultusunda yaptığınız ödemelerin; yasal olarak kaporanız dışındaki parayı size iade etmek durumundalar.

Geri ödeme almadan aranızda bir anlaşma yaparak ileri tarihler için bir rezervasyonda yapabilirsiniz. İstediğiniz tarihler için size öncelik de verebilir bu durumda belki de. 

3- Gelinliğinizi doğru şekilde saklayın

Gelinliğinizi eğer aldıysanız mutlaka evde asılı bir şekilde ve kapalı bir alanda saklayın. Ev halkından birinin dolaptan başka bir şey alırken dahi gelinliğinize değmesi fark etmeyeceğiniz lekelere sebep olabilir. Düğün öncesi tekrardan temizletmek riskli olacaktır. 

Daha güvenli olması adına gelinliği aldığınız yerden sizin için  bir süre daha tutmasını rica edebilirsiniz.

4- Düğünün Ertelendiği Tarih Belli İse ;

Uzmanlar, olası bir 2. ve 3. dalga konusunda dikkatli olmamız konusunda uyarıyor. Bu sebeple yeni bir tarih belirlerken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. 

Yeni bir planlama yaparken mutlaka kapora ile anlaşın ki ertelenme durumunda güvende olun.

5- Sade Bir Nikah

Bu sürecin belirsizliğinden dolayı bir an önce aynı evde yaşamaya başlamak istediklerini söyleyerek vakit kaybetmeden sade bir nikah yapanların sayısı oldukça çoğalmaya başladı. Bu kişiler ileride bir düğün yapmayı da düşünebileceklerini ancak öncelikli olarak nikah yapmak istediklerini ve yakın çevreleriyle  bu esnada online olarak en azından bu anı paylaşabildikleri için mutlu olduklarını bildiriyorlar. 

6- Kurallara Uygun Bir Açık Hava Düğünü 

Davetli kişi sayısını azaltıp büyük ve açık hava bir düğün mekanı tercih edebilirsiniz. Bunun için devletin kademeli normalleşme süreçlerini takip etmeniz gerekiyor.