IMG-LOGO
ICON
ICON 0
IMG-BLOG

Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün Biter, Fotoğraflar Kalır

O en özel gününüzden sonra gelinliğinizi bir yana kaldıracaksınız ancak düğün fotoğrafları bir ömür sizinle olacak o özel anları anımsatacak.Bu sebeple düğün fotoğrafçılığının normal fotoğrafçılıktan neden farklı olduğunu anlamamız ve bu doğrultuda fotoğrafçımızı seçmemiz önemlidir. All About Bride gelinleri için düğün fotoğrafçılığı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu yazımız altında topladık. Düğün fotoğrafçınızı seçmeden önce mutlaka okuyun. 

Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Nedir?

Düğün ortamları ışığın ve hareketin sürekli değişken olduğu ortamlardır. Bu sebeple düğün fotoğrafçısını seçerken güzel manzara ve benzeri şeyleri fotoğraflama konusunda profesyonel olan insanlar sizin isteklerinizi karşılamayabilir. Profesyonel düğün fotoğrafçılığında ekipman ve düğün deneyimi çok önemlidir. Yani ne kadar deneyimli ise o kadar verim alabilirsiniz. 

Neden Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Seçmelisiniz?

Cansız nesne veya manzara çekiminden farklı olarak düğün fotoğrafçınızın sizinle iletişimi, size verdiği motivasyon ve ortama ayak uydurması da ekstra önemlidir.  Düğün fotoğrafçıları anı iyi değerlendirmesini bilen, hızlı düşünüp yaratıcı olabilen ve sizin bakış açınızı anlayan biri olmalıdır. 

Bu sebeple fotoğrafçını seçerken o kişinin yalnızca eski çalışmalarına bakmak yeterli olmayacaktır. 

Düğün Fotoğrafçısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Sizinle aynı güne başka bir düğün daha planlamadığından emin olun. 

-Sözleşme yapın. 

-Fotoğrafçınızın düğün öncesi sizi ve eşinizi tanıması çok önemlidir. Yapacağınız görüşme de tüm beklentilerinizi açıkça ifade etmelisiniz. Emin olun ki bu iletişim fotoğraflara yansıyacaktır.

-Sosyal medya hesaplarını inceleyin.

-Daha önce çektiği düğün referans fotoğraflarını inceleyin. Bu fotoğrafları farklı arkadaşlarınıza ve büyüklerinize gösterin. 

-Dış mekan ve iç mekan performanslarını ayrı değerlendirin.

-Referans fotoğraflarını incelemekten öte gelin ile iletişime geçip fikirlerini ve deneyimlerini duyun. Bu sayede fotoğrafçınız ve karakteri hakkında daha gerçek bilgiler edilebilirsiniz.

-Her fotoğrafçının bir stili olur, stilini anlayın ve size uyup uymadığından emin olun

-Sizin heyecanınızı anladığından emin olun.

-Kalıpların dışında düşüneni yaratıcılığını kullanabilen biri olduğundan emin olun

-Yaratıcılığını kullanırken fazla bireysel olmayıp sizin zevkinize bağlı kaldığından emin olun. 

-Detaylara verdiği önemi izleyin.

-En pahalı fotoğrafçı en iyi fotoğrafçı değildir. Zevkinize hitap etmesi ve sizi anlaması önemlidir.

-Ekipman kalitesini sorun.

-Yedek kamerası olduğunda emin olun. 

-Tek fotoğrafçı kalabalık bir düğün için yeterli olmayabilir, eğer davetlilerinin de fotoğraflarının olmasını istiyorsanız en az 2-3 kişilik bir ekip olduklarından emin olun. 

-Eğer düğün mekanınızı belli ise fotoğrafçı adaylarınız ile mümkünse orada bir deneme çekimi yapın.

-Düğün fotoğraflarında hikayeli anlatım çok önemlidir. Sadece portre veya çift fotoğrafları değil; mutlaka mekan veya organizasyon ile ilgili detay fotoğraflarının da ( gelin ayakkabısı, gelin buketi, pasta v.b) çekilmesi için hatırlatma yapmayı unutmamalısınız.

-Son olarak fotoğrafçınızın sizinle hangi anlarınız da beraber olacağını önceden belirlemelisiniz.( evden çıkış, hazırlanma aşaması (kuaför) , düğünün tamamı ve after party )

İşte sizin için önerebileceğimiz birkaç düğün fotoğrafçısı;

Click34 

Instagram hesabı : @click34photo

Bir çok gelinin tercihi olan Click34 instagram üzerinden bir çok gelin ile iletişim kuruyor.

Bir çok geline ev sahipliği yaparak, deneyimine deneyim katıyor.All About Bride gelini olan Selda’nın seçimi bizden sonra en mutlu gününe Click 34'ü dahil  etmiş.

S&S Visual Maker

Instagram hesabı : @ssvisualmaker

En mutlu gününde hissettiğin bütün duyguları kaydedip, tekrar tekrar o duygulara geri dönmeyi vaad ediyor. 

Sadece düğün gününüzde değil bu mutlu güne yaklaşırken adım adım yapılan çekimlerinizi gerçekleştiriyor. Save the date, düğün günü veya dış çekimlerinde sizinle birlikte oluyorlar. Çektiği görüntüler ve imajı bizim favorilerimiz arasında…

Ayşe Kaya Documentary Wedding Photography and Film 

Instagram hesabı : @aysekayaphotofilm

All About Bride gelinlerinin tercihlerinden olan Ayşe Kaya en güzel anılarında ki  detayları yakalıyor ve en güzel videolar ile anılarını ölümsüzleştiriyor.

Gelinimiz Ece’nin gelin odasında ürünlerimiz ile çekimini Ayşe Kaya gerçekleştirmiştir.

İki Hayat Bir Kare

Instagram hesabı : @ikihayatbirkare

All About Bride’in en favori fotoğrafçısı İki Hayat Bir Kare ‘dir. Dünya çapında farklı mekan ve düğünlerde çalışan bir ekibe sahiptir. Masal gibi geçen düğününüzün her anını ,en güzel detaylarını film ve fotoğraf çekimleri ile mükemmel bir halde size sunuyor. Enerjik ve dinamik bir ekibe sahip olan İki Hayat Bir Kare en güzel gününüzü bir masal gibi saklamanız için en ideal fotoğrafçınız olacak.

Düğünümüz Var 

Instagram hesabı : @dugunumuzvar

Kendi çekim platolarına sahip olan bir fotoğrafçıdır. Farklı arka planlar ile eğlenceli çekimler yapabilirsiniz. Aynı zamanda orada hazırlanabilir, kuaförünüzden makyözüne kadar bütün ekibiniz ile tamamen size ait olan bir gün geçirebilirsiniz.

Hande Karakaya

Instagram hesabı : @handekarayaka

Hande Karakaya özellikle düğün belgeseli çalışmaları ile öne çıkıyor. 

Mehmet Budak 

Instagram hesabı : @mehmetbudakphotography

Websitesinde online randevu da alabileceğiniz Mehmet Budak’ın özellikle “Save the Date” çekimlerine bayılıyoruz.