IMG-LOGO
ICON
ICON 0
IMG-BLOG

Bridesmaid, Nedime Nedir? Görevleri Nelerdir?

Özellikle Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz “bridesmaid” yani nedime, son yıllarda ülkemizde de düğünlerde daha fazla rol almaya ve adından bahsettirmeye başladı. 

Çoğunluğun algısının aksine, nedimeler hayatımıza Amerikan filmleri ile girmedi. Tarihi Antik Roma dönemine kadar dayanan nedimelik gerek Avrupa Monarşisinde gerek Osmanlı döneminde oldukça önemli yeri olan bir kavramdır.

Nedime Nedir?

Nedime kelimesi Türkçe’ye Arapça nadim (arkadaş) sözcüğünden geçmiştir. İngilizce Bridesmaid ise kelime olarak; “brides (gelinin) -  maid (yardımcısı, hizmetçisi) anlamına gelir.

Nedime, “soylu bir kadına eşlik ve arkadaşlık etmekle yükümlü yardımcı kadın” anlamına gelir. Çoğunlukla eğitimli, üst sınıf kadınlar arasından seçilir, ancak hizmet ettiği kişiden daha alt seviyede olmak zorundadır. 

Nedimelerin görevleri kültürlere göre farklılık gösterse de her zaman cariyelik ve hizmetçilikten uzak bir anlamı olmuştur. Nedimelerin tanımları gereği esas görevleri soylu kişinin günlük hayatında bulunarak onlara gün içerisinde arkadaşlık etmek, soylu kişiye nezaket kurallarını, dans etmeyi, müzik aleti çalmayı veya yabancı bir dil öğretmektir.

Düğünlerde Nedimelerin Görevleri ?

Her şeyden önce nedimelerin en önemli görevi gelinin üzerindeki sorumlulukları hafifletmek ve gelini bu heyecanlı ve stresli hazırlık döneminde rahatlatmaktır. İyi bir nedime olmanın altın kuralı sakin olmaktır. Çünkü en önemli görevi telaş içindeki gelini sakinleştirmek ve stresinin azalmasına yardımcı olmaktır.

Gelinlerin en büyük stres kaynağı düğün organizasyonunda çıkabilecek sorunlar; özellikle son dakika oluşan aksaklıklardır. Nedimelerin en önemli görevlerinden biri işte burada başlar. Nedimeler organizasyona hakim olup, özellikle son saatlerde olan gelişmeler ile ilgilenmeli ve bu süreçteki aksaklıkların geline yansımamasını sağlamaktır. Gelinin hazırlandığı odada eğlenceli bir ortam olması, canlandırıcı müzikler çalması ve o odada keyifli bir ortamın olması yine nedimenin sorumluluklarındandır. 

Amerikan ve Avrupa kültüründe nedimelerin, geline düğünün planlanması, davetli listesinin oluşturulması ve gönderilmesi, bekarlığa veda partisinin düzenlenmesi ve nedime kıyafetlerinin satın alınması gibi görevleri de vardır. Bizim kültürümüzde ise nedimelerin başlıca görevi düğün gününde geline destek olmak ve bekarlığa veda partisini düzenlemek olarak karşımıza çıkıyor. En iyi bekarlığa veda partisi fikirleri de yine çok yakında blogumuzda olacak. 

 

Yabancı kültürlerde nedimelerin aynı renk veya aynı model elbise giymesi bir gelenektir. Türk kültüründe bu gelenek yoktur ancak son zamanlarda nedimelerin aynı renk elbiseler giymesi nadiren de olsa  bazı düğünlerde karşımıza çıkmaya başladı. Sizce de oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkarmıyor mu?

Düğünlerde aynı giyinmeye alternatif olarak nedimelerin aynı aksesuarları takması da tercih ediliyor. En fazla tercih edilen aksesuarlar ise nedime tacı ve nedime bilekliği olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Bekarlığa veda partisi esnasında veya düğün günü saç-makyaj hazırlığı sırasında gelin ile uyumlu olarak giyilen nedime sabahlıkları ise arkasına tarih ve isim yazdırabilme seçeneği ile daha sonra nedimelerin evde de giyebileceği ve her zaman saklayabileceği bir anı olarak da saklanabilmesi sebebi ile en popüler nedime ürünlerinden diyebiliriz. 


Peki bir düğünde kaç tane nedime olabilir? Bunun için belirlenen bir sayı yoktur. Ancak baş nedime “maid of honor” 1 kişiden fazla olmamalıdır. Bu önemli lider görevinin birden fazla kişi paylaşınca kişiler arası sorunların çıkması sık rastlanan bir durumdur. Eğer gelinin kız kardeşi var ise onun baş nedime olması; kız kardeşi yok ise en yakın 1 arkadaşının baş nedime olması olağandır. 

 

Gelin ve damadın en mutlu anı olan düğün gecesinden aylar öncesinde başlayan hazırlıklar ile birlikte gelinlerin zorlu ve stresli süreçleri başlıyor. Hatta bu süreç düğünden birkaç saat öncesine kadar uzanıyor. Bu süreci olabildiğince sorunsuz atlatabilmen için nedime seçimin çok önemli. Ama unutma bu süreçte sana yardımcı olmaya çalışan nedimenden stresini çıkarmamalısın. Ne de olsa düğün biter anılar ve dostluk kalır. Sorunsuz ve eğlenceli düğünler için yaşasın nedimeler diyoruz o zaman.